Emel Uğur Kırıcı Kimdir?

Anasayfa » Emel Uğur Kırıcı Kimdir?

1982 yılında Sinop’ta dünyaya gelen Emel KIRICI eğitim hayatına ve yaşamına yedi yaşından sonra İstanbul’da devam etti. Çocukluğu Kanlıca’da geçti. 2000 yılında Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden ve 2004 yılında da Marmara Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Başarılı bir eğitim hayatından sonra farklı sektörlerde çalıştı. Bir süre öğretmenlik, Akademisyen asistanlığı, yayınevinde editörlük yaptı.

Emel Uğur Kırıcı çocukluğundan itibaren çizim yapmaya, annesinden gördüğü ve öğrenebildiği kadarıyla dikiş dikmeye, el işleri yapmaya hevesliydi. Zaman içinde bu heves yeteneğini keşfetmesiyle tutkuya dönüştü. 13 yaşından itibaren çizimler yaptı. Sayfalarca elbise modeli çizdi. Aslında hayali “moda tasarımı” okumaktı. Ancak maalesef yanlış bir karar aldı ve içindeki sesi bir süre bastırdı. Fakat bu ses zaman içinde yükselmeye ve onu arayışa sürükledi.

2000 yılının yaz döneminde 3 ay boyunca bir modaevinde çalıştı ve orada kalıp bilgisi öğrendi. Sonrasında 1 sene kadar halk eğitim merkezinden “kumaş boyama” kursuna katıldı. 2005 yılında boncuk tasarım atölyesinde asistan olarak çalıştı. 18 yaşından itibaren kendisine ve etrafına elbise, etek, gelinlik dikmeye başladı. Aslında içindeki ses ona her zaman ne yapması gerektiğini söylemişti ama yaşam onu zaman zaman savurdu ve istediğinden uzaklaştırdı. Her savruluşunda içindeki tasarım tutkusu daha da büyüdü. Hayal etmekten hiç vazgeçmedi ve yapması gerekeni yapmak için doğru zamanı bekledi.

2011 Kasım ayında eşi ile tanıştı ve bu beraberlik Bu Tam Benlik (BTB) projesinin başlangıcı oldu. Eşi Onur Ömer Kırıcı BTB den bahsetti ve bu siteyi beraber hayata geçirmeyi teklif etti. Böylece hem hayat arkadaşına hem de senelerce beklediği hayaline kavuştu. 2012 yılında BTB kurgulandı, ayrıntılar düşünüldü ve açılış için doğru zaman beklendi.

2013 Nisan ayında evlenen KIRICI çifti Mayıs ayı itibariyle BTB için aktif olarak çalışmaya başladılar. Emel Kırıcı tasarımlarını tamamen el emeğiyle hayata geçirmekte ve eşi Onur Kırıcı da internet sitesiyle ilgili ayrıntılarla ilgilenmektedir. Uzun bir bekleyiş, kurgu, hazırlık aşamasından sonra 13 Temmuz itibariyle BTB aktif olarak karşınızda…

Emel Kırıcı aynı zamanda moda tasarımcılığının yanı sıra www.giyimvemoda.com ve www.bayanicgiyimmodelleri.com blog sitelerinin de kurucusu ve editörüdür.