Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?
Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Bir evliliğin veya bir ilişkinin doğru bir şekilde sorunsuz yürütülmesinde ele alınabilecek birçok faktör vardır. Cinsellik bu faktörlerden biridir. Bireylerin karşılıklı olarak istekleri doğrultusunda gelişen cinsellik, kimi zaman sorunları da beraberinde getirebilir. Bu sorunlar, sağlıktan ileri gelebildiği gibi psikolojik olarak bireyleri etkileyen bir sorun da olabilir.

Sağlık sorunun giderilmesinde, testler ve doktorlar aracılığıyla sürdürülen süreç; psikolojik boyutta ise terapi ile sürdürülür. Bu terapi, cinsel hayatlarında problem yaşayan çiftler için veya çiftlerin cinsel hayatlarını daha aktif ve daha kaliteli yapmak için sunulan bir psikoterapi türüdür. Cinsel terapi, alanında eğitim almış deneyimli psikolog veya psikiyatristler aracılığıyla bireylere sunulur.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?
Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Terapide Tedavi Şekli

Cinsellik, sadece cinsel organlarla yapılan bir birleşme değildir bunun psikolojik ve sosyal boyutu da vardır. Cinsel terapi, konuşma terapisi olabileceği gibi bireysel bir ev terapisi şeklinde de olabilir. Ev terapisi, dokunma ve masaj gibi fiziksel aktiviteleri içeren bir terapi şeklidir. Terapist öncelikle bireylerin cinsel sorunun nedeni ortaya çıkarır ve bu sonuca göre bir tedavi yöntemi sunar. İlerleyen aşamalarda bireylerin istekleri doğrultusunda daha farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Terapistlerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Cinsel konular, toplumda yaygın ve rahat bir şekilde konuşulabilen bir konu değildir. Genellikle çiftler cinsel hayatlarını anlatma konusunda çekingenlik gösterebilir. Bu, toplumun dayattığı yargılar sonucu ortaya çıkar. Terapistlerin bireylere yaklaşımı bu konuda önemlidir. Cinselliğinde; yemek, içmek gibi doğal bir gereksinim olduğunu vurgulamalıdır. Danışanlarına karşı, tarafsız, yargılamayan, saygılı, bilgili ve güvenilir biri olmalıdır. ​​​

Terapide Başarı Oranı Nedir?

Bu oranın yüksek veya düşük olmasını etkileyen faktörler; cinsel sorunun boyutu, bireylerin terapiyi dikkate almaları ve terapistinde sorumluluğunu doğru bir şekilde yerine getiriyor olmasına bağlıdır. Sorunsuz bir şekilde yürütülen terapilerin başarı oranı yüksektir.