Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Eski çağlardan bu yana bilhassa hayat kadınlarından bulaşan hastalıklar insanlığın başına bela olması ile bilinir. İlk olarak erken Roma döneminde görülen ve AIDS hastalığının başlangıcı olarak görülen hastalık çağın temizlik sorunu da eklenince tam anlamıyla öldürücü bir nitelik kazanarak tarih kitaplarında yerini almıştır. Tarihçilerin “tanrı kırbacı” olarak nitelediği bu hastalıklar, taşıyıcı kişilerin tedavi aksine yakılarak veya idam edilerek ortadan kaldırılması ile çözümsüz bir sorun haline gelmiştir. Peki ya günümüzde bile kısıtlı tedavi yöntemleri bulunan hastalıklar nelerdir?

AIDS

AIDS hastalığı eski yıllara nazaran çok tehlikeli bir hastalık olarak biliniyordu. Bulaştığı kişiyi erken tedavi edilmediği takdirde öldürebilirdi. Nitekim gelişen teknoloji ve bilim sayesinde bu tehlikeli virüsün tek bir aşı ile tedavisi bulunmuş ve hastalıklara karşı bilinçlenen toplum AIDS hastalığının etkisini azaltmaya yetmiştir.

Bel Soğukluğu

AIDS’in ardından en yaygın görülen diğer bulaşıcı hastalıkta bel soğukluğudur. Hijyenik olmayan koşullarda cinsel münasebette bulunan kişilere kolaylıkla bulaşır ve tedavi edilmez ise kısırlığa neden olur. Diğer hastalıkların aksine ortak tuvalet, kıyafet, kaşık ve çatal gibi eşyalardan bulaşmadan sadece cinsi münasebet ile bulaşır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hepatit B

Cinsel yollarla bulaşan ve etkisi tehlikeli boyutlara ulaşan bu hastalık taşıyıcı şahısları öldürebilir veya ağır bir tedavi süreci ile boğuşmaya mahkum edebilir. Ortak malzeme kullanımı ve cinsi birleşme sonucu bulaşarak kişiye herhangi bir belirti göstermeden vücutta yayılır. Hastalıktan korunmanın tek yolu ise aşı olmakla mümkündür.

Frengi

Ortaçağ boyunca dönemin insanlarına hayatı zehir eden frengi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanıdır. Günümüzde görülme oranı çok düşük olsa da hijyenin hiçe sayıldığı Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde az da olsa rastlanmaktadır. Frengi den korunmanın tek yolu ise temizlik kurallarına çok dikkat ederek ortak malzeme kullanımından kaçınmak gereklidir.