Greyfurt neye iyi gelir kolon kanserinden koruyor!
Greyfurt neye iyi gelir kolon kanserinden koruyor!

Greyfurt neye iyi gelir kolon kanserinden koruyor!

Tropik bir narenciye türü olan greyfurt, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir. Yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biri olan greyfurtun sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Kansere karşı korumada mucizevi etkilere sahip olan greyfurtun bilinmeyen faydalarını sıraladık. İşte greyfurtun insan sağlığına yararları…

Astımın çaresi

Greyfurtun yüksek oranda içerdiği C vitamini özellikle astım hastalığına iyi gelir. Astım ataklarının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine veya daha uzun aralıklarla geçmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında genel anlamda greyfurtun içerdiği besinler ve maddeler solunum sistemi sağlığına katkıda bulunur. Özellikle çocuklarda, ökrüsük ve burun tıkanamsı sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Greyfurt flavonoid içeriği için vücutdan enfeksiyonları defetmek ve hastalıklardan bünyeyi korumak için çok etkili bir rol oynayabilir. Her gün bir greyfurt yemek veya greyfurt suyu tüketmek kardiyovasküler hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. Greyfurtda bulunan flavonoid ve C vitamini ve mineraller ayrıca bu özelliğini destekleyici unsurlardır.

Kilo vermek için en ideal besinlerden

Greyfurtun içerdiği bol miktarda su sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Bazı sağlık uzmanları düzenli olarak greyfurt tüketiminin kiloya neden olduğunu savunmalarına rağmen bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. Bir çok sağlık uzmanı greyfurtun şeker depolamak yerine kilo kaybını sağladığını belirtmektedir.

Kolon kanserinden koruyor

Greyfurt bir müshil görevi görerek özellikle kolon kanseri vakalarını azaltır, kolon kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltabilir. Bunun dışında mukoza zarının sağlığını koruyan petkin açısından zengin bir meyvedir. Günlük iki tane greyfurt tüketimi büyük oranda kolon kanserine yakalanma riskini azaltır ve kanser hücrelerinin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Petkin ayrıca sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilir.

Böbrek taşı oluşumunu engeller

Düzenli olarak greyfurt suyu tüketimi böbrek taşlarının gelişimini büyük oranda engelleyebilir. C vitamini içeriği yüksek, meyve suyu, idrarda pH değerini ve sitrik asit salgılanan hızını arttırmak için yardımcı olur. Bununla birlikte içerdiği kalsiyum böbrek taşlarının oluşmasına engel olabilir.

Cilt ve saç sağlığı için faydalı

Bol miktarda vitamin ve mineraller içeren greyfurt aynı şekilde cilt ve saç sağlığı için de çok faydalar sağlamaktadır. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasralı hücrelerin onarılması için gerekli olan hayati besinleri barındırır aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalı olan greyfurt, saçlara uyguandığında dökülme sorunlarını azaltabilir. Greyfurt suyu saçlara doğal bir parlaklık kazandırır, yumuşatıcı özelliği vardır.

İlaç kullananlar dikkat!

Kronik hastalığa sahip veya herhangi bir ilaç tükettiyseniz greyfurt suyunu 3 saat sonra tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde greyfurt ve ilacın birlikte tüketilmesi zehirlenmeye varan sonuçlara neden olabiliyor.

Diş eti sağlığına iyi geliyor

Günde yarım greyfurt tüketimi dişeti sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. Özellikle dişeti kanamalarını kalıcı olarak durdurabilir.