Gucci' nin İlk Mücevher Koleksiyonu
Gucci' nin İlk Mücevher Koleksiyonu

Gucci’ nin İlk Mücevher Koleksiyonu

Alessandro Michele’nin büyülü dünyası değerli taşlarda hayat buldu!

Gucci, değerli mücevherlerin ikonik merkezi olan Place Vendome’da satılacak olan ve Alessandro Michele’nin şiirsel evreninden esinlenen ilk lüks mücevher koleksiyonu: ‘Hortius Deliciarum’  Gucci’nin diğer tasarımları ile Paris’teki 16 Place Vendome’da satışa sunulacak olan koleksiyonda Michele’nin vizyonunun eklektik kahramanlığının yankıları, Gucci’nin sembollerini ve çok sevdiği motifleri göreceğiz. 200’den fazla parça içeren mücevher koleksiyonu üç farklı efsanevi temadan ilham alıyor Eden, Arcadia ve Xanadu’nun bahçeleri, ama en önemlisi Gucci’nin eşsiz tarihinden.

Sonsuz aşka referans yapan Eden bahçesi (Cennet Bahçeleri); sarı berillere, mavi safir broşlar üzerinde parlayan pembe renkli safirlere ilham kaynağı oluyor. Geçmişten gelen romantizm, Rokoko, Barok ve Gürcü stillerde canlanırken, Michele’nin tanımı ile “uyumsuz bir simetride” ayarlanan tasarımlar benzersiz görünümler yaratıyor. Rönesans’ın dini aşkı, haçlar ile yansıtılırken, Latin motifli haçlar bitkisel ve aslan motifleri ile süsleniyor. Koleksiyonun diğer tarafında ise antik esintili ve kalp motifli küpeler ve Gucci’nin eksantrik dünyasını ustaca yansıtan eski çağ taçları yer alıyor. 

Koleksiyonun ikinci bölümü, mistik hayvanlar alemine bir övgü niteliğinde. Aslanın sembolik gücü, kaplanın cesareti ve tutkusu, Ouroboros yılanlarının bilgeliği ve Dionysos’un büyülü tasavvufu Gucci’nin mücevher dünyasında yansıtılıyor. Koleksiyonun odak noktası olan aslanlar; canlı yeşiller, pembeler, maviler, Paraiba turmalinleri, açık sarılar, mor safirler, mandarin lal taşları ve beyaz pırlantalar ile karşımıza çıkıyor. Farklı renkler ile süslenen arı motifleri karmaşık tritonlar ve lavanta safirler kolye tasarımlarında buluşuyor. Dionysus; bükülmüş zümrüt manşetler, yakut halkalar ve 30.30 karat opaller ile el işçiliği özeniyle tamamlanıyor. Tasarımların son dokunuşları, doğanın sembolik çiçekleri, yaprakları ve yıldızları ile sarılan hayvan motiflerinde buluşan değerli taşlar ve işlemeleri ile yapılıyor.

Koleksiyonun son bölümünde tektaşlar maksimalist bir coşku ile güncelleniyor. Armut kesim taşlar, canlı renki topazlar ile tasarlanarak rengarenk bir bahçeyi andırıyor. Sarmal halkalar; aşkı sembolize eden kalp kesimli akuamarinleri ve rubelitleri sarıyor. Doğum günü taşlarına atıfta bulunan taşlar, manevi özellikleri düşünülerek seçildi. 

Gucci’nin ‘Hortus Deliciarum’ mücevher koleksiyonu aşkı sembolize eden büyülü hayvanlardan ve çiçeklerden ilham alıyor. Geçmişin ve günümüzün aşk ve doğasını yansıtan koleksiyon, tarihi sembolizmi ile Alessandro Michele’nin eşsiz vizyonunu Gucci evreninde mücevherler ile yansıtıyor.