10 bin gönüllüden eş zamanlı çevre seferberliği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
10 bin gönüllüden eş zamanlı çevre seferberliği

Türkiye’nin çevre gönüllüleri kısa adı ÇEKUD olan Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği öncülüğünde yüzlerce STK ile birlikte hareket ederek, ülke genelinde aynı anda çevre temizliği yapıldı.

İSTANBUL (İGFA) - Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında “Doğanın dengesini gözet; çevreni koru ve temiz tut” mottosuyla gerçekleştirilen etkinliğe başta izciler, sporcular, çocuklar ve gençler olmak üzere on binlerce çevre dostu katıldı.

10 binin üzerinde çevre gönüllüsü gün boyu yüzlerce ton atık toplayarak doğayı kirleticilerden arındırma çalışması yaptı ve sıfır atık çabasına katkıda bulundu.

İstanbul Üsküdar’daki etkinlik alanında açıklamalarda bulunan ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, yapılan etkinlikle çevrenin kirleticilerden arındırmaya dikkat çekmeye çalıştıklarını söyledi.

“Arındırmaya çalışıyoruz, çünkü doğada kendiliğinden oluşmayan basit bir çöpün dahi doğaya büyük yük olduğunun farkındayız" diyen Prof. Dr. Debik, "Doğada kendiliğinden oluşan atıklar organik şekilde zaten dönüşmektedir. Sözgelimi ağaçların dökülen yapraklarını ve dallarını, yeryüzünün gizli kahramanları mantarlar bertaraf ederek toprağa faydalı hale dönüştürmektedir. Önemli olan, doğanın dönüştüremeyeceği veya dönüştürürken çok zorlanacağı sanayi üretimi çöpleri, atıkları, kimyasalları doğaya atmamaktır. Artık herkes biliyor ki; bir plastik poşetin doğadaki tam ayrışması bin yılı bulabilmektedir. Ama poşet, pet şişe, izmarit, strafor gibi sanayi üretimi milyonlarca, milyarlarca atık doğaya yine de atılıyor. Esasında doğayla birlikte kendimizi de kirletmiş oluyoruz. Farkında olmalıyız; doğayı kirletirsek kendimizi kirletiyor, doğayı temiz tutarsak veya temizlersek kendimizi temizliyoruz” diye konuştu.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen doğayı kirleticilerden arındırma etkinliği kapsamında toplanan atıklar geri dönüşüm merkezlerine teslim edildi. Kaynak: https://www.ilkduy.com/haber/10-bin-gonulluden-es-zamanli-cevre-seferberligi-37748


Abone ol


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bursa İl Milli Eğitim’den Mustafakemalpaşa’daki eğitime yakın mercekÖnceki Haber

Bursa İl Milli Eğitim’den Mustafakemalpa...

Bursa Yıldırım’da el emeği göz nuru sergisiSonraki Haber

Bursa Yıldırım’da el emeği göz nuru serg...

Düet Academy

Yorum Yazın

Efsina Tuzları