Çocuklarda düztaban belirtileri neler?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çocuklarda düztaban belirtileri neler?
Abone ol
Düztaban günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebiliyor çocuklarda düztaban olduğunu anlamak için bu belirtilere göz atabilirsiniz!

Düztabanlık bir çok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu noktada tedavi edilmemesi durumunda çeşitli sorunları da beraberinde getirmesiyle bilinen ortopedik rahatsızlıktır. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sıklıkla görülen düztabanlık çocukluk döneminde düztaban tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu, Op. Dr. Selim Muğrabi, konu hakkında bilinmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Çocuklarda Düztaban Belirtileri Neler?

Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Daha fazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikayetlerinin en çok başladığı zamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikayetler başlıyor. Birçok doktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağları oluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıp kalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığı zamanlar okul çağları.

Çocuklarda Düztaban Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerde çöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeri basıyor mu?” gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı aş civarı bir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesi şart.

çocuklarda düztaban olup olmadığı nasıl anlaşılır

Düztaban Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikayetlerini getirdiği için düztabanlık, sportif faaliyetleri etkiler. Günlük performansı yerine getiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikayeti olması, düz ağrısı şikayeti olması gibi şeyler belirti. Şikayetler başladığında tedavi başlamalı.

Düztaban Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Düztabanlığın rijit mi, flexable mı olduğuna bakmak gerekiyor. Esnek mi, sert mi? Sert olanları ameliyat etme ihtiyacı oluyor, esnekleri de ameliyat etme ihtimali çok nadir oluyor. Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mu önce ona bakmak gerekiyor. Tanı oyulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğun gelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahale etmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, şikayete vedeformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesiolan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az, tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Flexableise zaten ameliyata gerek yok.

Çocuklar Düztaban Ameliyat Sonrası Üç Ayda İyileşebiliyor!

Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Çocukluk düztabanlığı yerleşik bir rahatsızlık. Çocuk düztabanlığında, tabanlıkla idare edebildiği zaman beklemek daha doğru. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemen müdahale etmeli. Çocuklar ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor. Yaz tatili öncesinde ameliyat edip, okula yetiştiriyoruz. Ve düztabanlıktan tamamen kurtuluyor. Spor yapan bir çocuksa, ameliyattan bir yıl sonra istediği her sporu yapabilir hale gelir.

Kaynak: https://www.elmaelma.com/

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İdrar kaçırma sorununa neden olan besinler?Önceki Haber

İdrar kaçırma sorununa neden olan besinl...

Çocuklardaki kabızlık sorunu tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor!Sonraki Haber

Çocuklardaki kabızlık sorunu tedavi edil...

Q Bar Cafe

Yorum Yazın

Haber TT - Üreten Kadınlar