Muğla orman istilasına savaş açtı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muğla orman istilasına savaş açtı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında “İklim Değişikliği ve İklim Değişikliğinin ‘Muğla’daki Etkileri’ adlı panel düzenlendi. Panelde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “ Ormanlarımızın yüzde 60’ına maden arama ruhsatı verildi. Muğla’nın içine doğru bir istila hareketi var. Bunun derhal durdurulması lazım” dedi.

MUĞLA (İGFA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında “İklim Değişikliği ve İklim Değişikliğinin ‘Muğla’daki Etkileri” konulu panel düzenledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesinde Orman Mühendisi olarak görev yapan Prof. Dr. Doğanay Tolunay katıldı.

Panelde konuşan Prof. Dr. Doğanay Tolunay Muğla’da sıcakların etkisini arttıracağını ve bunun olumsuz sonuçlarının neler olacağını anlattı. Tolunay, " Muğla'da 100 yılda sıcaklık önlem alınmazsa 3 derece artacak. Yaz aylarında bu sıcaklık 5-6 derece artacak. Yağışlarda yüzde 40'lara kadar azalma olabilir. İyimser senaryoda yüzde 10 civarında azalacak. Kuraklık da bekliyor Muğla'yı. Sıcak hava dalgaları önemli. Marmaris'te 45,5 derece ile rekor kırıldı. Asfaltlar eriyor. Bu konuda da bir plan yapılması gerekiyor. Gelecekte sıcak hava dalgalarının sıklığı artacak. Muğla'da orman yangını riski gelecekte artacak. Deniz seviyelerinin yükselmesi de Muğla'yı etkileyecek. 2100 yılında 80 santim yükselebilir deniz seviyesi. Buna göre planlamalar yapılması gerekiyor. Marmaris ve Bodrum gibi aşırı yapılaşmanın olduğu bölgeler sel ve şiddetli yağışlardan etkilenecek. Sıcaklık arttıkça elektrik tüketimi artacak. Bununla birlikte elektrik nakil hatlarına yüklenilerek yangın riski daha çok artacak. Sıcak hava dalgalarından etkilenecek kesimlere yönelik gelecekte çalışmalar yapılması gerekiyor. Termik santral Muğla'nın sularına ortak oluyor. Su ciddi bir problem. Yeraltı sularına daha çok sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

BAŞKAN GÜRÜN: TAHRİP OLAN BİR ŞEYİN GERİ DÖNMESİ PEK MÜMKÜN OLMUYOR 

“İklim değişikliği ve iklim değişikliğinin ‘Muğla’daki Etkileri” konulu panelde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’da bulunan ormanların %60’ına maden arama ruhsatı verildiğini bunun gri dönülemez olumsuzluklara yol açabileceğini vurgularken, “Arama yapılması için çeşitli yerlerde ağaçların kesilerek orada sondajlar açılması lazım. Muğla’nın yüzde 60’ı maden arama ruhsatlı. Şehrimizin içine doğru bir istila hareketi var. Bunun derhal durdurulması gerekiyor. Bu konuda merkezi hükümet tarafından yetkilerimiz neredeyse tamamen alındı. Biz yine de hukuki yollardan mücadelemizi vermeye devam ediyoruz” dedi.

 “SANKİ BİZİM DENİZLERDEN ATIK TOPLAMAMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR”

Muğla’nın doğasının ve denizinin korunması için projelerini uygulamaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Gürün, bunun en önemlilerinden birinin atık alım tekneleriyle denizden çöpleri toplamak olduğunu söyledi. Gürün ayrıca çöplerin bertarafı için Gökova Körfezinde bulunan tesise 1 tesis daha eklemek için yer istediklerini ancak henüz kendilerine bir tahsis yapılmadığını vurguladı. Başkan Gürün, “Belediye olarak çöpten elektrik üretimi konusunda belli bir noktaya geldik. Binalarımızın, otogarlarımızın çatısında elektrik üretimine devam ediyoruz. Denizde seyir halinde ki teknelerden 7 teknemiz ile atıkları topluyoruz. Kurduğumuz tesislerle bertaraf ediyoruz. Gökova’da bir tesisimiz var. Yıllardır burada ikinci tesis için yer istiyoruz. Ancak henüz bir tahsis alamıyoruz” dedi.

“KIYI TALANINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Kıyı Kenar Çizgisinin kanununda değişiklik yapılarak kıyıların şahıslara satılabilmesinin önünün açıldığına vurgu yapan Başkan Gürün, “Kıyı Kenar Çizgisinin yeniden belirlenebilmesi ve plajların şahıslara satılabilmesinin önünü açan kanuna karşı hukuki başvuru yaptık. Bu uygulama ile sahillerde bulunan bazı bölgeler hazineye devrolup buradan da ihale yöntemiyle satışa çıkabilir. Biz bunun Muğla için büyük risk taşıyan bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Şuan ki mücadelemiz bu uygulamanın önüne geçilmesi yönünde. Bunun için birlikte olmaya birlikte yürümeye kesinlikle ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.Kaynak: https://www.ilkduy.com/haber/mugla-orman-istilasina-savas-acti-37773


Abone ol


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli’de hedef sıfır atıkÖnceki Haber

Denizli’de hedef sıfır atık

Bakan Özer: 12. sınıfların kaygısı olmasınSonraki Haber

Bakan Özer: 12. sınıfların kaygısı olmas...

Yorum Yazın

Atlasya Elektronik