Sosyal medya düzenlemesi: Retweetler ve yorumlar suç sayılabilir!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sosyal medya düzenlemesi: Retweetler ve yorumlar suç sayılabilir!
Dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen ve internet haber sitelerinin denetime tabi tutulmasının yolunu açan ’Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda ...

Dezenformasyonla mücadeleyi hedefleyen ve internet haber sitelerinin denetime tabi tutulmasının yolunu açan 'Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun', Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilerek yasalaşmıştı.

Kanundaki bu düzenlemede yer alan 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçunun da yer alması ise basın çalışanı olmayan vatandaşları da ilgilendiriyor.

Haberi yayma konusundaki denetime tâbi olmak için basın çalışanı ya da haber kurumu olmak gerekmediğini söyleyen Avukat Tuğçe Barışhan, sosyal medya düzenlemesi konusunda vatandaşların da sorumlu olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

"BASIN ÇALIŞANI OLMASI GEREKMİYOR"

Cumhuriyet TV'den Sude Güner'in Gündem Özel programına konuk olan Barışhan, yasaya göre tüm sosyal medya kullanıcılarının denetim altında olduğunu vurguladı.

"Basın çalışanı ya da birey olması arasında çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum" diyen Barışhan, şunları söyledi:

"Diğer ihbar sürecinde yaşandığı gibi bir hak ihlali olduğunda yalan haberin kasıtlı yayıldığı iddiasında bulunan herhangi bir taraf olduğunda bunun suç bildiriminin Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılmasıyla birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı ilgili araştırmayı gerçekleştirecek.

Ciddiyeti varsa bununla ilgili bir iddianame düzenlenerek dosyası açılacak.""RETWEET YA DA YORUM DA SUÇ OLABİLİR"

Sosyal medya kullanıcılarının yanıltıcı olarak nitelendirilen bir haberi paylaşma ve yorum yapma hakkında yaşanacak olaylara dair de dikkat çeken açıklamalarda bulunan Barışhan şunları ifade etti:

"Bir haberi alenen yayma dediğiniz zaman retweetlemeniz ya da bunun altına bir yorum yapmış olmanızın bir fark yaratacağını düşünmüyorum.

Sonuç itibariyle yayma fiilini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Kanundaki tanımıyla yayma fiili gerçekleştirildiği anda tanım suç da gerçekleşmiş olacak.Bu nedenle ihbar halinde Cumhuriyet Başsavcılığı'nın değerlendirmesine tabi tutulacaktır diye düşünüyorum."Kaynak: https://www.ilkduy.com/haber/sosyal-medya-duzenlemesi-retweetler-ve-yorumlar-suc-sayilabilir-38218


Abone ol


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bim 17 Haziran 2022 Aktüel Kataloğu. Babalar Günü Kutlaması Var!Önceki Haber

Bim 17 Haziran 2022 Aktüel Kataloğu. Bab...

Yağ Yaktıran Yoğurt Nasıl Yapılır? Çilekli Tarçınlı Muzlu Fit Yoğurt TarifiSonraki Haber

Yağ Yaktıran Yoğurt Nasıl Yapılır? Çilek...

Düet Academy

Yorum Yazın

Düet Academy