Türkiye’nin sosyal bilimlerde en kapsamlı ansiklopedisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye’nin sosyal bilimlerde en kapsamlı ansiklopedisi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi’ni tanıttı. Bin 156 maddenin yer aldığı ansiklopedi, Tübitak’ın sayfalarından erişime ücretsiz olarak açıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi'ni tanıttı. Bin 156 maddenin yer aldığı ansiklopedi, Tübitak'ın sayfalarından erişime ücretsiz olarak açıldı.

ANKARA (İGFA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi'nin tanıtımında konuştu.

Ansiklopedide antropolojiden felsefeye, tarihten edebiyata, coğrafyadan hukuka, ilahiyattan sosyolojiye, siyasetten sanata 20 ayrı bilim dalında bin 156 maddenin yer aldığına dikkati çeken Bakan Varank, çalışmaları 3 yıla yakın süren kıymetli eserin oluşmasında 700'e yakın bilim insanının katkılarını sunduğunu söyledi.

EN KAPSAMLI ANSİKLOPEDİ

Tanıtımı yapılan TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi'nin alanında doldurduğu boşluk ve niteliğiyle çok önemli işlerden biri olduğunun altını çizen Varank, emeği geçen herkese teşekkür ederek, kendisinin de katkı sunmakta gönüllü olduğunu söyledi. Katma değerin sadece sanayi ve teknoloji ürünlerinde değil, fikri ürünlerinde de aranması gerektiğini kaydeden Varank, “Sosyal Bilimler Ansiklopedisi, sosyal ve beşerî bilimler alanının gelişmesine önemli katkılar sağlayacak, sosyal bilimler alanında bugüne kadar yazılmış en kapsamlı ansiklopediden bahsediyoruz.” dedi.

ARAŞTIRMACILARA ÇAĞRI

Varank, diğer yandan geçen yıl başlayan, Türkiye'nin de dahil olduğu "Ufuk Avrupa" programı kapsamında da sosyal bilimler alanının da desteklenmeye devam edildiğinin altını çizerek, araştırmacılara bu mesajları yakından takip etmeleri çağrısında bulundu. Toplumda bilimle ilgili farkındalığı artırmak için ilkokul çağındaki çocuklardan başlayarak tüm imkanları seferber ettiklerini dile getiren Mustafa Varank, bu alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ansiklopedi; ansiklopedi.tubitak.gov.tr/ adresinden herkesin ücretsiz erişimine açık.Kaynak: https://www.ilkduy.com/haber/turkiyenin-sosyal-bilimlerde-en-kapsamli-ansiklopedisi-38188


Abone ol


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İnternet yasası komisyondan geçtiÖnceki Haber

İnternet yasası komisyondan geçti

Kayseri amatör futbolda güç birliğiSonraki Haber

Kayseri amatör futbolda güç birliği

Yorum Yazın

Atlasya Elektronik