İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları
İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları

İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları

İlişki yaşayan insanlar; ilişki içerisinde kendilerine rakip olarak gördükleri insanları, ilişki yaşadıkları insanların yanında hayal etme düşüncesiyle veya daha farklı durumlarla kıskanabilir. Bu nedenle ilişki yaşayan insanların ilişkide kıskançlıkla baş etme yolları konusunda eğitim almaları gerekebilir. İlk olarak bu yöntemlerin neler olduğunun bilinmesi, daha sonra da nasıl uygulanması gerektiği öğrenilerek kıskançlık problemiyle başa çıkılabilir.

İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları Nelerdir?

İlişki yaşayan taraflar, kıskançlık problemiyle baş başa kaldıkları zaman özellikle ilişkilerine ve kendi psikolojilerine zarar vermemek adına bu durumla baş etme yollarını tam olarak bilmelidir.

Bununla beraber, kıskançlıkla başa çıkmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

  1. Kişinin kendi kendine telkin yapması: Kıskançlık halinin yersiz nedenlerle ortaya çıktığı, sorun olsa dahi partnerin de bu durumun farkında olduğu veya olacağı, kıskançlık yaşayan kişi tarafından tekrara edilerek telkin edilir.
  2. Kıskanma haline neden olan sebeplerden uzaklaşılması: Kıskanmaya neden olan her sebepten uzaklaşmak hem kıskançlıkla baş etmek adına, hem de kişinin psikolojisini korumak adına gerekli ve önemlidir.
  3. Kıskançlık haline neden olan kişi eğer kişinin partneriyse, kıskançlık halinin açık olarak paylaşılması ve durum karşısında hissedilen duyguların anlatılarak empati yapılması beklenir.

Bu durumlar, bir ilişki içerisinde kıskançlık sorunu ortaya çıktığı zaman yapılması gereken yöntemlerdir.

İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları
İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları

İlişkide Kıskançlıkla Baş Etme Yolları Nasıl Uygulanır?

İlişkide kıskançlık hali ortaya çıktığı zaman baş etmek için uygun uygulama aşamaları vardır. İlk olarak kişi, öfkeli ve duygusal zamandayken kıskançlık halini karşı tarafa yansıtmamaya özen göstermelidir. En sakin olunduğu zamanda, partnerin de müsait olması halinde durumun değerlendirilmesi ve karşı tarafa aktarılması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, baş etme yöntemlerini uygularken kişinin kendisine de zaman ayırdığına emin olunmalıdır.