Kaolin Kili Maskesi Nedir? Faydaları ve Kullanım Şekli

Kusursuz, sağlıklı bir cilt herkesin istediği şeydir. Günümüzde cilt bakımıyla ilgili sayısız ürünler mevcut. Bu ürünlerden biri de kil maskesidir. Doğadan alınan kil cilde oldukça faydalıdır. Farklı renk çeşitleri ile farklı cilt sorunlarına çare olmaktadır. Kil maskelerinden biri olan kaolin kili maskesi özellikle sivilceli ciltler için tam bir kurtarıcıdır. Kil yerin derinliklerinde taş şeklinde olur. Minerallerle zengin olan, cilt bakımı için kullanılan killer temizlenip, ezilip toz haline getirilerek satılıyor. Su ile temas halinde hamurumsu kıvam alıyor.  Kaolin kili Çinde Kao-Ling dağından çıkarıldığı için bu isim verilmiştir. Rengi beyazdır. Bu beyaz kil evde maske olarak kullanılır. Cildi nemlendirir, kirlerden arındırır, pürüzsüzleştirir. Bu yazımızda son zamanlar cilt bakımında ün kazanan, yaygınlaşan kil maskesi hakkında aklınıza takılan soruları yanıtladık.

Kaolin Kili Maskesi Faydaları

Kaolin kili maskesinin en bilindik etkisi sivilceli cildi iyileştirmesi, sivilce oluşumunu durdurmasıdır. Ama maskenin faydası sadece bununla bitmiyor. Nemlendirmeden temizlemeye, yağ dengelemeden gözenek küçültmeye çeşitli faydaları vardır.  Sadece cilt bakımında değil, saç bakımında da saç maskesi olarak kullanılabiliyor. Yüz için kaolin kili evde limon, bal, nane yağı, lavanta yağı, diğer bitkisel yağlarla karıştırılarak doğal maske yapıla biliyor. İki yemek kaşığı kaolin kilini 4 yemek kaşığı suda eritip üstüne bal, limon, nane yağı ne isterseniz ekleyip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz kaolin kili maskesi krem kıvamına gelince yüzünüze sürün. Kuruyana kadar mimik yapmadan bekleyin. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Klorsuz ılık suyla yıkayın. Çok sıcak su yüz için zararlıdır cilt kırışıklıklarına neden olur.  Eğer mimik hareketleri yaparsanız kil maskeniz yüzünüzde çatlar. Güzel verim alabilmek için iyice kurumasını bekleyin. Kaolin kili cilde faydaları saymakla bitmez.

  • Cildi nemlendirir. Çeşitli minerallerle zengindir, cildi kurutmadan bakım yapar.
  • Cildi temizler. Yüzün en derin tabakasına kadar nüfuz eder, derinlemesine temizler. Makyaj kalıntısı, kir, yağdan arındırır.
  • Peeling etkisi gösterir, ölü hücreleri arındırır, pürüzsüz cilt elde edersiniz
  • Sivilce oluşumunu durdurur. Cildi derinlemesine temizlediği için iltihap oluşumuna, dolayısıyla sivilce oluşumuna engel olur.
  • Yağlanmayı dengeler. Yağ bezlerinin normal çalışmasını sağlar.
  • Siyah noktaları temizler, yenilerinin oluşmasına engel olur. Cildi derinlemesine temizler.
  • Gözenekleri sıkılaştırır. Gözeneklerdeki kirleri temizler ve küçültür.

Kaolin kili maskesinin cilde faydasını ilk kullanımdan fark edersiniz. Ama derinlemesine bakım yapmak ve kalıcı olması için düzenli olarak haftada 2 kez kullanmak önemlidir. Cilt bakımınızı aksatmadan yapmaya özen gösterin.

Kaolin Kili Maskesi Kullanım Şekli

Yüz bakımında önemli yeri olan kaolin kili maskesi doğru kullanıldığı zaman etkisini gösterir. Kaolin kilini toz şeklinde almanız gerekir. Kozmetik ürünleri satan mağazalardan doğal kaolin kili bulabilirsiniz. Günümüzde kil maskelerine ulaşmak zor değil. Mağazalarda ister doğal toz şeklinde kil maskesi, isterse de hazır şekilde kaolin kil maskeleri satılıyor. Kaolin kil maskesi fiyatları 30 ila 70 tl arası değişiyor. Aldığınız ürünün uzun süre kullanılabileceğini düşündüğünüzde ulaşılmayacak fiyata değil. Kaolin maskesini yüzde tutma zamanı çok önemlidir. 7-10 dakika arası yüzde tutup yıkamak gerekir. Maskeyi en fazla 15 dakika yüzünüzde tutun. Aksi takdirde ciltte tahrişe, reaksiyona neden olabilir. Peki kaolin kili maskesi kullanım şekli nasıldır? Size birkaç kaolin maskesi tarifi derledik:

 Yulaflı kaolin kil maskesi:

2 tatlı kaşığı kil

1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Yarım çay kaşığı lavanta yağı

 Malzemeleri karıştırıp katı kıvama getiriyorsunuz. Sabunla veya yüz yıkama jeliyle temizlenmiş, kuru cilde sürüyorsunuz. Göz çevresi dışında tüm yüzünüze uyguluyorsunuz. 10 dakika sonra yıkıyorsunuz. Ilık suyla yıkayın.

Aloe veralı kaolin kil maskesi:

2 tatlı kaşığı kil

1 tatlı kaşığı aloe vera jeli

1 çay kaşığı nane yağı

Malzemeleri karıştırıyorsunuz. Hafif katı kıvama gelince yüzünüze uyguluyorsunuz. 10 dakika bekletip iyice kuruyunca ılık suyla yıkıyorsunuz.  Yıkadığınız anda yüzünüzün ne kadar nemli, canlı olduğunu göreceksiniz. Aloe vera jelini kozmetik mağazalarından hazır şekilde uygun fiyata bulabilirsiniz.

Ballı kaolin kil maskesi:

2 yemek kaşığı kil

3 yemek kaşığı su

1 dolu çay kaşığı bal

Malzemeleri karıştırıyorsunuz. Kıvama gelince temiz yüzünüze uyguluyorsunuz. Kullandığınız suyun klorsuz olmasına dikkat edin. Kuruyup sertleştikten sonra ılık suyla sabunsuz yıkayın. Cildi nemlendirme etkisi olan bal kil maskesiyle birleşince tertemiz ve nemli cilt elde ederiz.

Limonlu kaolin kil maskesi:

2 yemek kaşığı kil

3 yemek kaşığı su

1 çay kaşığı limon suyu

Kaolin kilini suda karıştırıp eritiyoruz, üstüne 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekliyoruz. Katı kıvam aldıktan sonra yüzünüze uyguluyorsunuz. Göz çevresine sürmemeye dikkat edin. Gözleri tahriş edebilir. 10 dakika bekletin, yüzünüzde kuruduktan sonra ılık suyla, sabunsuz, narin hareketlerle yıkıyorsunuz. Yüzü yıkarken çok hırpalamayın, bol suyla yıkayın. Daha ilk kullanımdan etkisini göreceksiniz.