Mevsimsel Saç Dökülmesi Sebepleri
Mevsimsel Saç Dökülmesi Sebepleri

Mevsimsel Saç Dökülmesi Sebepleri

Dış etkenlere cilt dışında en çok maruz kalan vücut parçası saçlardır. Kirli hava ve nemli ortamlardan çok çabuk etkilenen narin yapılı saçlar, dökülme ve deri lezyonları ile büyük bir problemin olduğunu anlatmaya çalışır. Gün içinde sımsıkı bağlanmış ve kimyasal hava partiküllerine çok fazla maruz kalmış olan saç telleri kökünden dökülerek kişilerin hayatını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra mevsim değişikliği de saç kökleri için önemli bir süreçtir. Bu dönemde saçların dökülmesinin nedeni nedir?

Yeme İçme Etkisi

Kimse hayal etmese de yediğimiz yemekler sadece organları değil vücut uzuvlarını da etkiler. Bunların başında cilt ve saç derisi gelir. Fazla yağlı, karbonhidrat ağırlıklı ve şekerli gıdalar ile beslenmek kilo ve saç dökülmesine neden olur. Sebebi ise saçların büyüyüp sağlamlaşmasını sağlayan keratin maddesinin besinlerle desteklenmemesi hem de dış etkenlere maruz bırakılmasıdır. Güçsüz düşen ve protein, vitamin eksikliği çeken saç kökleri dökülerek azalmaya başlar.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Sebepleri
Mevsimsel Saç Dökülmesi Sebepleri

Güneş Işığının Faydaları

Belki de mevsimsel saç dökülmesi sebepleri olarak en bilinir sorun güneş ışığı eksikliğidir. Kapalı ortamda çalışan, tesettürlü, saçlarını sürekli bağlayan ve bakımını eksik eden kadınlar için saç dökülmesi kış aylarında iyice belirginleşir. Yaz aylarında bol bol faydalandığımız D vitamini kış aylarında yerini C vitaminine bırakır. Bu süreçte güneş görmeyen saçlar C vitamini ile desteklenmeli ve dökülme oranı en aza indirilmelidir.

Bakımın Önemi

Mevsimden mevsime değişen saç sağlığı esasen en çok bakımsızlık yüzünden değişmektedir. Çoğu insan saçların asla tamamen dökülmeyeceğini düşünerek ya da tembellik ederek saç bakımını aksatır. Oysaki tıpkı fazla soğuğa dayanamayan deri nasıl çatlar ise fazla bakımsızlığa dayanamaz ve dökülür. Bu nedenle bolca protein, kalsiyum, D, C, B2, A ve K ihtiyacı olan saçları düzenli bir bakım ve sağlıklı beslenme ile koruyabilirsiniz.