Modanın İlk Corona Virüs Vakası
Modanın İlk Corona Virüs Vakası

Modanın İlk Corona Virüs Vakası

Sosyal medya ve basının radarlarında, ‘Patient Zero’ Nga Nguyen var!

Corona Virüs konusundaki panik büyüyor! Sadece sağlığı değil aynı zamanda ekonomiyi ve modayı etkileyen Corona Virüs, şu sıraların en çok konuşulan konularından biri. Kolonyaları, el dezenfektanlarını kuşandıktan ve ‘Happy Birthday’ şarksını iki kez söyleyerek ellerinizi yıkadıktan sonra dışarı çıktığınızda çevrenizdeki herkesin Corona hakkında konuştuğunu duyuyorsanız yalnız değilsiziniz! Film sahnelerini aratan haberler ve distopik romanları andıran boş sokaklar da cabası! Her ülkede farklı önlemler alınırken moda sektöründe de Corona Virüs (Covid-19) önlemlerinin yansımasını görüyoruz. Birçok etkinlik, defile ve fuar iptal olurken modanın akıbeti sektördeki herkesin kafasında sorular yarattı. Daha bir hafta önce Louis Vuitton’un Paris Moda Haftasındaki Sonbahar Kış 2020 defilesinde markanın CEO’su Michael Burke, tüm paniğe rağmen çok az sayıda etkinliğin iptal olduğunu söylemişti. Defilelere katılan herkesin birlikte seyahat ettiğini ve sürekli kapalı alanlarda bulunduklarını belirten Burke, “Hasta olan birini tanıyor musunuz?” sorusunu yönelttiğine, davetliler birbirlerine bakarak omuz silkmişti. Ancak Burke’ün Nga Nguyen’in aynı gün başka bir ülkedeki doktor ofisinde öksürdüğünden haberi yoktu!

Modanın ‘Patient Zero’ (Hasta Sıfır) olarak adlandırdığı Nga Nguyen, Milano’daki Gucci defilesinde ve Paris’teki Saint Laurent defilesinde bulunup birçok davete katılmıştı. 27 yaşındaki Nguyen, moda sektöründe Corona Virüs testinde pozitif çıkan ilk müdavimi olarak sektör haberlerinin manşetlerine yerleşti. Modanın sürekli seyahat ederek belirli bir süre birlikte olmak durumunda olduğu sistemine eleştirilere sebep olan Nguyen, test edildiğinden beri Avrupa’da bir hastanede gözetim altında tutuluyor. Karantina altında olan Nguyen’in iletişimde bulunduğu herkesi hatırlaması ve isimlerini vermesi isteniyor. Covid-19 testlerinden pozitif çıkan kardeşi Nguyen Hong Nhung ile beraber sosyal medya ve basının diline düşen Nguyen, İngiliz basını tarafından ‘süper-yayıcı’ olarak isimlendiriliyor. 

Modanın jet-set davetlileri arasında bulunan Nguyen ve Nhung’un, moda haftaları sırasında dünyayı gezerek virüsü yaydıkları söyleniyor. New York Times’a telefonla röportaj veren Nguyen, “İnsanlar eve döndüğümü söyledi veya şovlara katılırken hasta olduğumu bildiğimi, hiçbiri doğru değil. Bir fotoğrafta dekoltem göründüğü için şımarık olduğumu, virüsü üzerime çektiğimi ve açgözlü moda figürlerinin durup düşünmeleri gerektiğini söylediler, “dedi. Sosyal medyada kendisini ‘influencer’ yerine ‘bulaştırıcı’ olarak adlandırılan insanlar, Nguyen’in İtalya’ya gittiği tarihe dikkat etmeden kendisini linç etmeye devam ediyorlar.