Ödem Söktürücü Doğal İçeceklerle Tanışın

Zaman zaman vücudumuzun çeşitli bölgelerinde ödem dediğimiz şişlikler oluşabiliyor. Ödem sıvının dokular arasına sıkışıp birikmesi sonucu oluşur. Çeşitli nedenlerle oluşan ödemi vücuttan atmak için çeşitli ödem söktürücü doğal çözümler vardır. Ödem söktürücü gıdalar, çaylar vs. Bu yazımızda kolay ulaşabileceğiniz faydalı ödem söktürücü içeceklerden bahsedeceğiz.

Ödem Atmak İçin Neler Yapmalı?

Vücutta biriken su karın bölgesi, ayak, ellerde, yüzde ödem oluşturuyor. Ödem çeşitli nedenlerden olabiliyor. Karın ve yüzde bölgesinde olan ödem genellikle fazla karbonhidrat tüketimi, yetersiz su içme, regl, menopoz, fazla tuz tüketimi sonucu ortaya çıkar. Ayaklarda ödem fazla ayakta durmaktan oluşur. Bu yüzden fazla ayakta durmamaya çalışın, oturduğunuzda bacaklarınızı aşağı sarkıtmak yerine bir sandalyeye uzatın.  Bazen ödem yanıltıcı olup kilo aldığımızı düşündürebiliyor. Peki, ödem atmak için neler yapılmalı?

 • Tuz tüketimini azaltın. Tuz suyu içine çeker ve vücutta birikmesine neden olur. Ödemin başlıca sebeplerindendir tuz.
 • Bol su için. Ödem su içtiğiniz işin değil, su içmediğiniz için oluşur. Az su içerseniz vücut ihtiyaç duyduğu suyu temin etmek için ödem olarak su toplar. Günde en az 2 litre su içilmeli
 • Alkolden uzak durun. Çeşitli sağlık sorunlarıyla birlikte hem de fazlasıyla ödeme neden olur.
 • Düzenli spor yapın. Ödemi ter olarak atmanıza yardımcı olacaktır.
 • Karbonhidrattan uzak durun. Karbonhidrat ağırlıklı besinler vücutta suyun toplanmasına neden olur.
 • Ödem söktürücü içecekler için. Tarçın çayı, biberiye çayı, elmalı limonlu çay, maydanoz çayı, erik sapı çayı, zencefil çayı.

Bu yazımızda çok etkili olan iki ödem söktürücü çay tarifi vereceğiz.

Ödem Söktürücü Maydanoz Çayı Tarifi

Birçok sağlık sorunlarına çare olan maydanoz yemeklerde, salatada, çiğ olarak vs. şekilde kullanılıyor. Karaciğer sorunu, kanser gibi hastalıklara faydalıdır, metabolizmayı hızlandırıp zayıflatıyor. Vücutta biriken ödemi atmakta da oldukça etkilidir. Ödemi atmak için maydanozu çay şeklinde tüketmek gerekir.

 Peki, ödem söktürücü maydanoz çayı nasıl hazırlanır? Nasıl tüketilir?

Küçük bir tencereye 1 bardak su, 7-8 dal taze maydanoz ekliyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra suyunu süzüp bir bardağa alıyoruz oda sıcaklığına gelince içebilirsiniz. İsterseniz bir kaç damla limon da ekleyebilirsiniz. Maydanoz çayını tok karına kullanabilirsiniz. Maydanoz çayını taze tüketmek gerekir. Yani bugün hazırladığınız çayı fazla hazırlayıp yarına da saklamayın. Her gün taze olarak hazırlayıp için. Uzun süre devamlı şekilde kullanmayın çok güçlü etkiye sahip olan maydanoz uzun süre kullanılırsa kansızlık, karaciğer sorunları gibi sağlık problemleri oluşturabilir. 1 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara verin. Sağlık sorunu olanlar, sürekli ilaç kullananlar doktoruna danışmadan tüketmesinler lütfen.

Ödem Söktürücü Tarçınlı Çay Tarifi

Ödemi vücuttan atmak için kullana bileceğiniz çaylardan biri de tarçınlı çaydır. Özel aroması ile tatlı krizlerine iyi gelen, metabolizmayı hızlandıran, mide bulantısını kesen, kışın gripten koruyan tarçın çayı hem de iyi bir ödem attırıcıdır. Sizler içim ödem söktürücü tarçınlı çay tarifi veriyoruz. Toz tarçın için:

Bir cam ve ya porselen demliğe 3 yemek kaşığı toz tarçın ekleyip üzerine 2 su bardağı kaynar su ekleyip 10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Daha sonra suyu süzüp içebilirsiniz.

Çubuk tarçın için tarif:

Cam veya porselen demliğe 3 çubuk tarçın ekliyoruz. Üzerine 2 su bardağı kaynar su ekliyoruz. Oda sıcaklığına gelene kadar bekliyoruz. Sonra bardağa koyup içebilirsiniz.

Tarçın çayını her gün taze hazırlayıp için. Bu tür bitki çaylarını taze yapıp içmek daha doğrudur. Tarçın çayını kullanırken dikkatli olun, günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin. Dozu kesinlikle aşılmamalı, uzun süre devamlı kullanılmamalıdır. Hamileler, diyabet, kalp hastaları, düzenli ilaç kullananlar doktoruna danışmadan tüketmesin.

Ödem Söktürücü Besinler Nelerdir?

Ödem dediğimiz sıvının vücutta birikmemesi için yiyip içtiklerimize mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Yediğimiz sağlıksız şeyler hem geç sindirilir hem de ödem biriktirir. Eğer ödem sıkıntınız varsa özellikle ödem söktürücü besinler tüketmeye dikkat etmeniz gerekir. Bu besinler neler mi?

 • Süt ürünleri. İçeriğindeki kalsiyum kemikleri güçlendirdiği gibi ödemin birikmesine de engel oluyor. Düzenli olarak süt ürünleri tüketmeye gayret edin.
 • Salatalık bol bol yiyin. Çok sağlıklı ve oldukça düşük kalorili olan salatalık vücudun su ihtiyacını öder, ödem birikmesine engel olur.
 • Turp tüketin. Özellikle ayakta oluşan ödemi atmakta yardımcı olur.
 • Kayısı. Vitaminlerle zengin olan kayısı aynı zamanda ödemi atmaya da yardımcı olur.
 • Çiğ maydanoz. Her derde deva maydanozu çiğ tüketilmesi daha da yararlıdır.

Hazır gıdalar tüketmek, şekerli yiyecekler ve içecekler ödem oluşumunu kolaylaştırır. Hem kilo kontrolü hem de ödemden kurtulmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterin.