Protein Ağırlıklı Diyet Nasıl Yapılmalı?

Protein Ağırlıklı Diyet Nasıl Yapılmalı?

Düzensiz beslenme, organik olmayan katkı maddeli besinler, hareketsiz ve stresli yaşam nedeniyle alınan kilolar…

Yaşamımızın en önemli unsuru olan sağlığı belki de en çok etkileyen konu da fazla kilolar. Dünya üzerinde obezite kavramı ilerleyerek devam ederken, bedenin çalışma prensipleri dikkate alınarak hazırlanan diyetler, kişilerin kurtarıcısı oluyor. Ancak her diyet, sağlıklı kilo vermek için maalesef doğru bir yol olmamaktadır.

Uzun zamandan beri duyduğunuz, denemek istediğiniz protein ağırlıklı diyet konusu ise bu yazımızda size en iyi şekilde anlatılacaktır. Kafanıza takılan tüm sorular, nedenler ve sebepler ortaya çıkartılacak.

Protein Diyeti İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Öncelikli olarak doğru ve dengeli şekilde yapılan diyetler, kişiler üzerinde etkilidir. Protein ağırlıklı beslenmek, ölçüleri ve hareket dengesi ile mümkün olmaktadır. Ancak her diyette olduğu gibi önemli unsurları göz ardı ettiğinizde protein diyeti ile zayıflamak da maalesef bir hayalden öteye gidemeyecektir. Kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerinin içinde yoğun şekilde protein, aynı zamanda kas yapımızın da ana maddeleri içinde yer alıyor. Metabolizmayı hızlı çalıştıran protein, yağ yakımına da yardımcı olduğu için tercih edilen bir besin türü.

Protein aldığınızda, yağ ve karbonhidrata göre onu yakmak için daha fazla kalori harcıyorsunuz. Bu nedenle de diyetlerin ana merkezinde her zaman yer alıyor. Kilo vermek isteyenlerin bir diğer kabusu ise, verdikleri kiloları hızlıca almaktır. Ancak protein ağırlıklı diyet ile verilen kilolar da kısa sürede alınmıyor. Bu nedenle bir değil birkaç artıya sahip bir diyet tekniği diyebiliriz.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein alımı esnasında, şeker ve karbonhidrat alımı azaltılır hatta sıfırlanır. Glisemik endeks bakımından düşük olan proteinli gıdalar, sizi gün boyu tok tutarken, hareket mekanizmanızı ve bedeninizi de canlı tutacaktır. Protein birikimi yağ yakılmasını da hızlandıracaktır. protein ağırlıklı diyet yaptığınızda, yorgunluk, açlık ve diğer diyetlerde ki gibi cansızlık çekmezsiniz.

En önemli faktörlerden biri ise, desteğinizin spor ile desteklenmesidir. Alınacak olan proteinler bu şekilde fazlalık yapmak yerine, beden için kas yapımını destekleyecektir. Sürekli protein yenilmesi beden için sağlıklı bir durum değildir. O nedenle 3 gün ile 15 günlük sürelerde bu diyet türlerinden birini uygulamanız uygun olacaktır.

Tüm diyetlerde olduğu gibi protein ağırlıklı diyet yaparken de su tüketimi yüksek önem taşımaktadır. Günde ortalama 2 litre su tüketimi gerçek anlamda önemlidir.

Örnek protein diyeti menüsü

Sabah

Kalkar kalmaz 1 bardak ılık limonlu su için

Sabah kahvaltısında; 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 3 yumurtanın beyazı ile hazırlayacağınız bir omlet/ bol yeşillik/ 3-4 tane yeşil biber ve yanında 1 fincan şekersiz yeşil çay

Öğle yemeği; 100- 120 gram kadar (ortalama 4 orta boy) yağsız kıymadan köfte/ yağsız yeşil salata

Ara öğün; 1 bardak ayran ya da 3 yemek kaşığı yoğurt/ 8- 10 adet çiğ badem

Akşam yemeği; bir kase az yağlı çorba ve yağsız yeşil salata

Öğünlerinizi bu şekilde hazırlayabilir, benzer proteinli besinlerle değişim yaparak oluşturabilirsiniz. Menü büyüklüklerine dikkat edin, bol su için ve diyet sürecini çok uzun tutmayın.

Tüm bunların yanında protein tozu diyeti nasıl yapılır ya da zayıflatır mı gibi konularda kafanıza takılıyor olabilir. Miktarın oldukça önemli olduğu bu süreçte, temel besin öğelerinin de doğal yolla alınması önemlidir. Uzun süreli kullanımlarda ciddi sıkıntıların olabileceği uzmanlarca belirtilmektedir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşmeden, bu tarz diyetlere girilmesi pek önerilmemektedir. Bunun yerine yukarıda belirtilen şekilde bir besin diyeti uygulamak sizler için daha sağlıklı ve olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Protein diyeti zararlı mı? Protein diyeti ile nasıl kilo verilir? Merak edilen protein diyeti sitemizde.