Cilt bakımında anti-aging mucizesi!
Cilt bakımında anti-aging mucizesi!

Yeni Başlayanlar İçin Retinol Kılavuzu

Cilt bakımında anti-aging mucizesi!

Cilt bakımı önerileri arasına retinolü eklemezsek olmaz! Son yıllarda en hiyalüronik asit gibi cilt bakımının en popüler içeriklerinden biri olan retinol, anti-aging departmanında uzman olarak görülüyor! Muhtemelen sosyal medyada veya mağazalarda sıkla gördüğünüz retinolün tam olarak ne yaptığını ve ne gibi faydaları olduğunu bir araya getirdik. Dermatologların ‘cilt bakımı sihri’ olarak adlandırdığı retinol hakkında kafanızdaki soruları yanıtlamak için buradayız! Retinolün aydınlatıcı, sıkılaştırıcı ve pürüzsüzleştirici etkisinde kaybolmaya hazırsanız aşağıda bu içerik hakkında bilmeniz gerekenleri görebilirsiniz…

Retinol nedir?

A-Vitaminin bir formu olan retinol, cildin doğal yenilenme sürecini düzenlerken aynı zamanda kollajen üretimini artıyor. 30lu yaşlardan sonra düşen kollajen üretimi, ince çizgilere ve kırışıklıklara sebep olurkeni retinol bu etkileri geri çevirme özelliğine sahip. 

Retinolün faydaları nedir?

Kırışıklık oluşumunu engellerken aynı zamanda ince çizgi görünümünü azaltan retinol, kuru ciltlere eski canlılığını kazandırıyor. Ciltte doğal bir peeling etkisi yaratan bu içerik, cildinizi hücre seviyesinde yenileyerek daha pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Anti-aging özelliklerinin yanı sıra akne bakımı için kullanılan retinol, derin temizleme özelliği ile tıkanan gözenekleri açarak, siyah nokta ve akne üretimini önlüyor. Aynı zamanda göz çevresi bakımında sıkla rastlanılan retinol, koyu lekeleri, cilt tonu eşitsizliklerini ve halkaları azaltıyor. 

Ne zaman retinol kullanmaya başlamalısınız?

Genelde anti-aging özellikleri ile 30 yaş üstü kadınlar için tavsiye edilen retinolü aslında istediğiniz yaşta kullanabilirsiniz! Retinolü daha erken yaşlarda kullanmaya başlarsanız gelecekteki ince çizgi ve kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz. SPF ve vitaminlerle birleşen retinol içerikli ürünler, cilt bariyerlerini güçlendirdiği için her yaşta kullanılabilir. 

30lu yaşlarda hücre yenilenmesi yavaşlıyor ve bu nedenle daha kuru ve kırışık görünümlü bir cilt oluşuyor. Ciltteki hücre yenilenme hızını artıran retinol, yüzünüzü eski tazeliğine kavuşturabiliyor. Ancak mucizeyi tek bir gecede beklemeyin! Düzenli kullanım ile birkaç içerisinde etkisini gösteren retinol, leke, kırışıklık ve ince çizgi görünümünü gözle görülür bir şekilde azaltıyor. 

Retinolün yan etkileri var mı?

Retinol seviyeleri, cildin hassasiyetine göre değişkenlik gösteriyor. Sadece bir damla kullanım ile başlanması önerilen retinolü, cildiniz alıştıkça artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra retinol içerikli ürünler kullandığınız günler, asidik veya peeling ürünleri kullanmamanız tavsiye ediliyor. Ciltte tahriş ve yanmaya sebep olabilen retinol ve asit karışımlarının oranlarına dikkat edilmeli. Retinol kullanımı, hücre boyutunda yenilenmeye sebep olduğu için cildinizi daha hassas bir hale getirebilir. Güneş yanıklarına ve zararlı UVA ışınlarına daha yatkın olan cilt bakım rutininize SPF içerikli güneş kremleri eklemeyi unutmayın!